ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

ΠΟΥΠΟΥΛΟ ΣΕ ΑΥΓΟ

2021-12-14 15:27
  Πούπουλο σε Αυγό  Ημέρα ανοίξεως, γλαυκή, αιθρία. Στη σάλα του Restaurant Cafeé-Liman της Πόλης με άπλετη θέα στον Βόσπορο, ο μικρός Ναζίμ κάθεται με την οικογένειά του για πρωινό. Περιμένουν να σερβιριστούν. Τα ευρωπαϊκού τύπου πρωινά στο Cafeé-Liman είναι ονομαστά στην καλή...

Η ΑΡΙΣΤΕΑ

2020-01-05 23:19
Η Αριστέα Η Αριστέα μου μιλάει. Της μιλάω και απαντά. Όταν την ρωτάω κάτι, γυρίζει και μου νιαουρίζει καθαρά και άμεσα. Αν δεν καταλάβω επαναλαμβάνει το ίδιο νιαούρισμα πιο δυνατά, κοιτώντας με να δει πότε επιτέλους θα καταλάβω… Είναι λαίμαργη, όπως εγώ. Βουλιμική, όπως εγώ. Κοιμάται...

Η Αηδία

2023-03-02 15:30
2 Μαρτίου 2023 Φωνές ακούγονται, να ανεβαίνουν εδώ πάνω στον πέμπτο όροφο μεσημεριάτικα. Σε πιο ήπιες και αθώες εποχές θα σκεφτόσουν πως είναι πλανόδιοι πραματευτές, τρίκυκλα με σκουρόχρωμους που γυρνάνε στις γειτονιές ή ίσως ένας τσακωμός. Σήμερα όμως αλαφιάζεσαι και πάει ο νους στα...

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ ΜΕ Μ1

2021-12-04 00:59
Ο Δεκέμβριος είναι μήνας αρρενωπός, φοράει ένα κόκκινο χιτώνιο, μαύρες μπότες, έχει μακριά μαλλιά και κουβαλάει ένα τυφέκιο Μ1. Στις βαθιές του τσέπες έχει δύο γεμιστήρες με 8 σφαίρες η κάθε μία. Σε μια άλλη βρίσκεται ένας μεγάλος σουγιάς διπλωμένος. Δεν έχει τίποτα στο παρουσιαστικό του...

ΕΝΤΡΟΠΙΑ;

2022-11-12 13:22
Εντροπία; Όταν ήμουν στο τρελοκομείο έρχεται ένας, μια μέρα, και μου λέει: εσύ, τώρα κοιμάσαι ή είσαι ξύπνιος; και πως το ξέρεις; Φοβερή ερώτηση, έτσι δεν είναι; Είτε είσαι μέσα ή έξω από ένα τρελάδικο. Και ποιος, σε παρακαλώ, μπορεί να απαντήσει μια τέτοια ερώτηση; Και να είναι και...

ΜΠΟΥΜ!

2022-10-29 22:11
Απ` όλα τα κακά, διαλέγεις το πιο μικρό, το πιο κακοφορμισμένο. Το κακάδι, είπε αυτός – ξέρεις  ποιός … απ` όλα τα κακά, καλό είναι να φοβάσαι το μικρότερο. Αυτό που χώνεται πιο εύκολα κάτω από το απεριποίητο νύχι ή το λιγάκι υγρό, λερό κιλοτάκι. Όλα τα κακά, λες εσύ σ` αυτόν,...

Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

2022-09-03 18:28
artfact  GOYA  (To άλογο - απαγωγέας). (χαρτί) Η Μεγάλη Παρασκευή Και χτυπούσαν τα κουταλάκια στα πορσελάνινα πιατάκια, καθώς ανακάτευαν νευρικά και αμήχανα τον καφέ ή το γλυκό του κουταλιού, στο σαλόνι με τον αναμμένο πολυέλαιο και το βαρύ σκρίνιο με το μάρμαρο, οι...

ΤΟ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ

2022-07-25 10:54
  Ο τερματοφύλακας στεκόταν ακίνητος. Η μπάλα παίζονταν στην άλλη άκρη του γηπέδου, δεν είχε λόγο να ανησυχεί. Η ακινησία του, μου τράβηξε το βλέμμα, απέπνεε μια ήρεμη σιγουριά, παρατηρούσε το παιχνίδι να εξελίσσεται απέναντι του, απόλυτα συγκεντρωμένος χωρίς ίχνος...

ΕΝΑΣ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΗ

2022-06-29 11:57
Ένας πιγκουΐνος στην Ανάφη Στεκόμουν φορώντας ένα κάπως μακρύ πανωφόρι που θα μπορούσε να είναι ορειβατικό τζάκετ. Ήταν μια κρύα χειμωνιάτικη μέρα και λεπτές νιφάδες χιονιού έπεφταν κεντώντας άτακτα τον αέρα που δυνάμωνε. Στην άκρη του οπτικού μου πεδίου διέκρινα ολοκάθαρα μικρές...

21 05 2022

2022-07-27 14:13
Σήμερα δεν θα γράψω για τη ονομαστική μου γιορτή που πάντα σνόμπαρα και πιθανώς μισούσα, πάντως απεχθανόμουν και φυσικά, περίμενα. Καθώς όμως είναι μόνο δυο μέρες πριν τα γενέθλια μου, τα οποία ήθελα να είναι σημαντικά, να σημαίνουν κάτι – δεν ξέρω τι ακριβώς – όλο αυτό το τριήμερο, ήταν...

Bell

2022-02-03 11:34
  Τοκ-τοκ-τοκ, τάκα-τάκα, τοκ-τοκ-τοκ, σβιιιν… Είπα από μέσα μου. «Μην πανικοβληθείς, όχι εδώ, όχι τώρα!». Αμέσως σκέφτηκα πως αυτό δεν ήταν το χειρότερο που μου συνέβαινε. Έπρεπε να αντιμετωπίσω έναν άμεσο κίνδυνο. Ήταν η μάσκα που μου γαργαλούσε τη μύτη, με φαγούριζε το ρουθούνι....

ΚΡΙΤΕΣ

2022-08-20 12:33
Κριτές Προχώρησε το 2022 ήδη 19 μέρες. Όλα πάνε καλά μου λένε όλοι. Το πρόσωπο μου φαίνεται καλύτερα κάθε μέρα που περνά, βελτίωση της κινητικότητας του προσωπικού νεύρου μετά την παράλυση, (πάρεση τύπου BELL είπαν), ναι, η θεραπεία δουλεύει και αυτό φαίνεται κλπ. Αλλα και γενικώς...

ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ

2020-02-23 22:33
Μενού Μπαρμπαδήμος Είχα μόλις καθίσει δίπλα στη τζαμαρία που έβλεπε στον δρόμο, όταν συνειδητοποίησα το επίμονο βούισμα στο αριστερό μου αυτί. Σε συνθήκες ησυχίας όλοι μας έχουμε κάποιο βούισμα, αλλά εγώ το έχω πιο έντονο. Το έχω συνηθίσει.  Όμως αυτή τη φορά ήταν τόσο δυνατό που...

ΤΕΝΤΟΠΑΝΑ

2022-05-23 22:09
     Να τεντώνουμε τα τεντόπανα, έλεγε ο Teddy, να τα έχουμε πάντα τεντωμένα, τέντα! Ο Teddy ήταν ειδικός στις τέντες και στο τέντωμα τους. Ήταν ένας τύπος γεμάτος ένταση και δημιουργούσε εντάσεις όπου  πήγαινε. Πάντως ο κόσμος εκτιμούσε τον τεντά, τον Teddy, και ας...

ΤΡΆΛΛΕΙΣ

2022-01-24 13:17
    Χιονόνερο και αέρας βορινός, από τη Μαύρη Θάλασσα, φυσούσε στη Πόλη, παγωμένος από τη χέρσα, κρύα γη της Ταυρικής.    Ο Δικαιοφύλαξ Γεώργιος Παχυμέρης, καθόταν δίπλα στο λυχνάρι τουρτουρίζοντας, η φωτιά είχε χωνέψει προ ωρών. Σκέψεις σαν μαύρα φίδια...

A.N.D.

2022-01-17 11:56
A.N.D. Καταστρώνω σχέδια με αριθμούς. Αριθμοί πετάγονται, σχεδόν τους βλέπω να πετιούνται σαν μυγάκια γύρω από το κεφάλι μου. Κάμποσες φόρες μουρμουρίζω αριθμούς και αφήνω τους συνειρμούς ελεύθερους, συχνά κάποια νούμερα επαναλαμβάνονται, άγνωστο πως και γιατί. Άλλοτε πάλι, οι αριθμοί...

Σύννεφα σαν αίμα

2022-01-12 20:09
    Έπρεπε να το κάνει, τώρα που είχε την πλάτη γυρισμένη και έλαμνε αφοσιωμένος στον ρυθμό του κουπιού, σκεφτόνταν ο Γιωργής. Την απόφαση την είχε πάρει, το κουράγιο έπρεπε να βρει και να μην λαθέψει. Αν κάτι πήγαινε στραβά, όλα θα τελείωναν. Τελεία και παύλα που λένε!  ...

ΕΛΈΦΑΣ

2021-12-14 14:59
  Ελέφας Στις 2.15 το μεσημέρι, κάθισα και παρήγγειλα καπουτσίνο στο VENETI, πρώην ΝΕΟΝ, επί της πλατείας Ομονοίας. Είχα μόλις τελειώσει από το φαρμακείο του ΕΟΠΥ, στην αγ. Κωνσταντίνου, τη δουλειά που είχα αναλάβει να διεκπεραιώσω. Ήμουν μόνος, λίγο ήσυχος, λίγο ανήσυχος και λίγο...

Ο ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ

2021-12-05 22:26
artfact Olaf ERWIN/Berlin Ο Κατακτητής Εκείνο το πρωινό ήρθε να με βρει η παλιά αγαπημένη μου Αδυναμία, η πιο δυνατή από κάθε μιά που είχα ποτέ. Ήρθε πρωί, ήμουν ακόμα στο κρεβάτι, την ώρα λίγο πριν ανοίξω τα μάτια και αποτινάξω τον ύπνο που με άφηνε. Άκουσα το ασανσέρ που ανέβαινε και...

ΩΡΑΙΑ !

2021-11-11 20:35
Τι ωραίος ο Έριχ Κέστνερ! Τι ωραίος ο Χανς Φάλαντα! Τι ωραίος! Τι ωραίος ο ουρανός σήμερα. Και χθες επίσης. Τι ωραία εκείνη η ώρα, απόγευμα, που οδηγείς  στο δρόμο…. ευθεία μπρος στο ύψος των ματιών, χρωματιστά τα σύννεφα του φωτεινού Ιανουαρίου μας. Και δίπλα στη δημοσιά μόλις...

Ο ΦΟΒΟΣ

2021-11-10 20:30
picture from wikimedia.org/wiki/File:Herpestes_semitorquatus.jpg ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΡΟ, ήταν μέσα σε ένα δάσος ένα κουνάβι, ένα βρωμοκούναβο που το κυνηγούσαν κάτι λύκοι με σχοινιά και μαχαίρια να το σκοτώσουν ή μάλλον να το πιάσουν – δεν διευκρίνισαν τις προθέσεις τους. Το δάσος...

ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

2021-10-13 19:18
Κάθε φορά που πάω στη τουαλέτα παίρνω το κινητό μου.  Ψυχαναγκαστικός δεν είμαι, αλλά συν τω χρόνω, έχω παρατηρήσει ότι καθώς είμαι πασαλειμμένος με σαπουνάδες, ή καθισμένος στη λεκάνη αφοσιωμένος στη απαραίτητη και αναγκαία δουλειά, χτυπά το τηλέφωνο και μάλιστα για κάτι σχετικά...

ΦΥΛΛΟΒΟΛΙΕΣ

2020-10-28 00:16
ΜΕΤΑ τη γερή νοτιά, γύρισε σε βοριαδάκι σήμερα. Ήδη από χτες γαλάζεψε το πέλαγος ύστερα από τόση θολούρα. Και σήμερα είναι όλα καθαρά, πλυμένα, διαυγή. Η ορατότητα από τις πιο σπάνιες. Φαίνονται εκτός από το Αγαθονήσι ευθεία μπροστά, οι Αρκιοί, οι Λειψοί και η Λέρος όπως υπολογίζω απ`...

ΑΦΟΡΜΕΣ

2020-10-02 00:13
Κάθισα στο τραπέζι του μπροστινού δωματίου που βλέπει προς τη θάλασσα, άναψα το πορτατίφ και άρχισα να αναρωτιέμαι. Τι είναι καλύτερο να κάνω να γράψω, να διαβάσω ή να αντιγράψω; Μου αρέσουν και δεν μου αρέσουν όλα το ίδιο. Με δυσκολεύουν και δεν με δυσκολεύουν το ίδιο. Σηκώθηκα, έπλυνα...

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ κ. ΑΠΑΚΙΑΝ

2020-09-17 16:20
www.museodelprado.es/GOYA/dream-of-some-men-who-were-eating-us/ Ο καθηγητής κ. Απακιάν κάθε φορά που τον αφήνουν απ’ το τρελοκομείο έρχεται, κάθε Τρίτη και Παρασκευή στον Μπαρμπαδήμο να φάει. Κάθε Τρίτη, το εστιατόριο ο Μπαρμπαδήμος, φτιάχνει ρεβυθάδα φούρνου και τις Παρασκευές,...

14 03 2020

2020-04-06 20:32
14.3.2020 Να ‘ μαι  πάλι με όλα τα σκοτάδια Μπροστά μου Μέσα μου Το λίγο φως που είδα πίσω μου δεν είμαι πια, ποτέ … Άγγελοι φτερουγίζουν γύρω από τα μάτια  των αγνώστων που διασταυρώθηκα στο δρόμο. Βλέπω τα δόντια από τα στόματα τους. Δηλώνω λίγο πριν το τέλος Δηλώνω προς το...

ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ

2020-09-12 16:02
Ξέρω ένα νέο παλικαράκι, από την παλιά μου γειτονιά, ανήσυχο και σβέλτο, παράτησε τις σπουδές του δίχως να τις τελειώσει. Έγινε κλέφτης και έκανε ζόρικους φίλους. Μια μέρα έκλεψε ένα μαγαζί κι έκανε γερή «μπάζα». Ήταν στην αρχή ενός ανήσυχου, ζεστού καλοκαιριού και το έσκασε στα νησιά....

Η ΚΟΝΤΕΣΙΝΑ

2020-01-30 16:55
Η ΚΟΝΤΕΣΙΝΑ    Αχ! Αυτή η Κοντεσίνα, με τι απονιά με διέσυρε! Και εγώ, ο βλάκας πόσο αστόχαστα πιάστηκα στα δίχτυα της. Μα, πώς έχασα το μυαλό μου για μια 17χρονη, ανόητη, φαντασμένη αριστοκράτισσα! Θα πρέπει να είχα τυφλωθεί, η μάλλον τρελαθεί. Όλα τα σημάδια του άστατου ...

Ο ΤΣΑΡΛΙ ΚΟΛΤΟΝ ΠΕΘΑΝΕ

2020-01-04 20:08
Ο Τσάρλι Κόλτον Πέθανε 28 Οκτώβριου 1941. Σήμερα κηδέψαμε τον κύριο Τσάρλι. Ήταν μια ήσυχη, χριστιανική τελετή η κηδεία του κ. Τσάρλι Κόλτον. Είμαστε μια χούφτα άνθρωποι εδώ, στο Φρίερς Πόιντ, της πολιτείας Μισισίπι κι έχουμε μια μόνο εκκλησία. Ο εφημέριος, ο κ. Άμπερκρομπι είναι...

MY TROIΚΑ

2022-11-30 03:28
ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ-ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΝΟ -ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ- 2013.  Επιστρέφω σε αυτό το προσωπικό,κάπως εξομολογητικό άρθρο μάλλον γιατί 9  χρόνια μετά δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω τίποτα... Κ.Β.   Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΡΟΙΚΑ*  άρχισε να παίρνει...
Προϊόντα: 1 - 30 από 30

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

ΣΠΟΥΚΙΣΜΑΤΑ // 4.09.2019

ΣΠΟΥΚΙΣΜΑΤΑ Σπούκυ, το μαύρο γατί! Αυτό έχω, καθώς  και ένα άλλο γατί, παρδαλό... Όμως, γιατί το μαύρο γατί μου προκαλεί μέσα μου ένα γιατί, που μ’ αναστατώνει, στην αρχή λίγο, αλλά τώρα πιο...

ΣΤΟΙΧΕΙΟ Γ΄105 //26.12.2019

ΣΤΟΙΧΕΙΟ Γ΄105 ΕΑΡΜΕΘ   Τρίτη, 4/6/1985. Σάμος Για πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό καταπιάνομαι να γράψω – ας πούμε ημερολόγιο. Σβήνω το Lucky Boy – μαύρος παρήγορος σύντροφος της μοναξιάς του...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ //23.12.2019

Χρόνια πολλά Δυο μούρες κάθονται, δηλαδή έχουν ριζώσει, στις πλαστικές καρέκλες του Everest, στο πεζοδρόμιο, γωνία Αφεντούλη και Ζαννή, στο Πειραιά. Είναι 23 Δεκέμβρη, απόγευμα, έχει βραδιάσει....

Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ// 13.12.2019

Ο Γιός του Μπάτσου Ήτανε το λακκάκι στη βάση του λαιμού του. Ναι, αυτό αρχικά. Αλλά και ο γυμνός ώμος, στρογγυλός, σφιχτός, ένας ώριμος καρπός από ένα μακρινό οπωροφόρο, έτοιμο να εκραγεί από...

ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ // 17.11.2019

Δυο λέξεις. Ένας συρφετός. Δυο λέξεις. Ξαφνικά. Ήρθαν από το πουθενά. Συρφετός, είναι ο όχλος που παραφέρεται, φέρνει την παράλογη βία. Άκου, τη βία που έρχεται. Παραμέρισε το πέπλο της σιγανής...

ΜΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ…//08.10.2019

Αναδιφώντας την αλληλογραφία του πατέρα μου, Μανώλη Βαγιανού, ξετρυπώσαμε τις παρακάτω επιστολές, τις οποίες αναρτώ εδώ. Πρόκειται για αλληλογραφία του πατέρα μου, φιλόλογου, γυμνασιάρχη τότε, του...

ΜΠΟΡΑ// 03.10.2019

ΜΠΟΡΑ Ωραίο είναι να βρέχει - λούτσα η πόλη! - μια πέμπτη μεσημέρι, ακόμα καλοκαίρι. Ζέστη και βροχή, ριπές ψυχρής υγρασίας να αναστατώνουν  το γκρι της πόλης. Πέδιλα και μπλουζάκια, νάιλον...

ΕΝΑ ΤΙΚ ΣΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ //02.10.2019

ΕΝΑ ΤΙΚ ΣΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ Γνώριζα ήδη ότι αυτή η κίνηση θα μου τραβούσε τη  προσοχή, θα με γοήτευε. Έβλεπα μόνο το δεξί χέρι, και αυτό όχι όλες τις φορές ολόκληρο, και μέρος του προφίλ της,...

JE SUIS //28.09.2019

Je suis Ήμουν,τότε, σπουδαστής στο W. College το οποίο φυσικά βρίσκεται στο W. , στο νοτιοανατολικό Λονδίνο, για τα A levels μου. Διάνυα την αρχή της δεύτερης χρονιάς μου στην Αγγλία, οπότε τα...

ΠΩΣ ΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΤΗΣ ΓΗΣ// 15.09.2019

Πως αφανίστηκαν όλα τα ζώα της γης Ο Κύριός μας ξύπνησε ξαφνικά μες` στα μεσάνυχτα. Το στόμα του είχε ξεραθεί και η καρδιά του χτυπούσε ακανόνιστα απ` την αγωνία. Αναρωτήθηκε αν ήταν ένας φρικτός...

ΤΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑ ΜΟΥ // 13.09.2019

Τα πουκάμισα μου Βάζω  το φορεμένο, λερό μακρυμάνικο πουκάμισό μου. Ο καιρός ψύχρανε ξαφνικά σήμερα, αυτή τη πρώτη φθινοπωριάτικη μέρα και το μακρυμάνικο, άσπρο με αχνές γκριζωπές ρίγες...

ΕΠΙΛΟΓΕΣ // 3.09.2019

ΕΠΙΛΟΓΕΣ Μ’ αρέσει η ακινησία, Να είμαι ακίνητος. Μ’ αρέσει η σιωπή, Να μένω σιωπηλός. Μ’ αρέσει η θάλασσα που δεν ησυχάζει, Μ’ αρέσει το βουνό πέρα από τη θάλασσα.   Τρίτη, 24 Οκτωβρίου...

1982 //9.12.2018

1982 Πάλι επανερχόμαστε στη νοσταλγία. Όλο και πιο πολύ συνειδητοποιούμε ότι η νοσταλγία είναι η κατάσταση που μας χαρακτηρίζει. Αυτή τη στιγμή είναι το κύριο χαρακτηριστικό μας, έτσι όπως αναδύεται...

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ // 29.11.2018

Ελεύθερη αγορά Α. Ο καθένας τρέφεται με ότι μπορεί να σκοτώσει. Το μόνο που μας ανήκει στα αλήθεια είναι αυτό που σκοτώνουμε. Σιωπή Εσύ, τι μπορείς να σκοτώσεις; Σιωπή Β. Εσύ το λες αυτό γιατί …...

ΚΟΚΟΒΙΟΣ //18.11.2018

Κοκοβιός Φυσικά και είναι ανήσυχος, πώς να μην είναι! Του φόρτωσαν αυτό το γελοίο όνομα και έκτοτε, από τότε που βγήκε στο κόσμο δεν έχει ησυχάσει. Τον λένε Κοκοβιό. Για φαντάσου, «περάστε κ....

STONER // 08.11.2018

Τα διαβάσματα μου είναι ακατάστατα, … κουτρουβαλώντας διαβάζω, από δω και από κει … κανένα σύστημα. Ξεχνάω όλο και πιο πολύ, συχνά ξαναδιαβάζω κάτι έκπληκτος, γιατί μου φαίνεται τόσο … σαν πρώτο...

ΤΙ ΛΕΝΕ…// 07.11.2018

  Μου έρχονται ιδέες πότε-πότε… άλλες δουλεύουν, άλλες όχι. Λέω, α … τώρα τουλάχιστον έχω το καύσιμο να πάω μπρος ή να πάρω μπρος ή να πάω πίσω… μια κίνηση … κάτι … Αλλά και πάλι όχι! Ωχ, λέω,...

Ο ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ //3.11.2018

Ο πιο βολικός άνθρωπος… «Είμαι ο πιο βολικός των ανθρώπων», είπε ο ποιητής Φρανκ Ο`Χαρα , «το μόνο που χρειάζομαι είναι απεριόριστη αγάπη.» Ήταν ακόμα νέος όταν το είπε ή το έγραψε σε ένα ποίημα του,...

Ο ΜΑΙΕΥΤΗΡ ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ // 2.11.2018

  Ο μαιευτήρ πατήρ μου ήτο φιλήδονος πολύ και αφτό του το κουσούρι το κληρονόμησα πάραφτα κι εγώ, ενώ τα μικρότερα αδέλφια μου εις μικρότερο βαθμόν απ` εμένα, καθότι ως πρωτότοκος ήμουν ως...

ΣΚΥΛΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ //22.10.2018

Σκυλί στην αυλή Μπορεί  πλέον να μπαινοβγαίνει μόνο από την πίσω πόρτα, της αυλής.  Έχει κλείσει το σπίτι από μπροστά, με τα κόντρα πλακέ θαλάσσης στα κουφώματα, για  να το...

ΌΝΕΙΡΟ // 17.10.2018

Όνειρο Στριφογύριζε μέσα στο άδειο σπίτι και ανεβοκατέβαινε τις σκάλες, πιο πολύ τις ανέβαινε παρά τις κατέβαινε, που σημαίνει ότι βρισκόταν πιο πολύ πάνω, στο πάνω μέρος του παλιού παραθαλάσσιου...

CECIL TAYLOR //25.04.2018

«λέω πως υπάρχει ένα πλεονέκτημα για αυτόν που ονομάζεται νέγρος: αν κάποιος βγει από τον υπόνομο μπορεί να δει τα πάντα υπό διαφορετική οπτική γωνία, μπορεί να αφομοιώσει οτιδήποτε πλέον -πράγματα...

ΒΡΟΧΗ/ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΤΟΥ Ρ.ΚΑΡΒΕΡ//10.02.2018

ΒΡΟΧΗ Ξύπνησα σήμερα το πρωί με μια τρομερή επιθυμία να μείνω στο κρεβάτι όλη μέρα και να διαβάζω. Πολέμησα για ένα ολόκληρο λεπτό εναντίον της.   Ύστερα κοίταξα έξω από το παράθυρο μου τη...

SHAME //23.02.2017

η Ντροπή Στην κοινωνία της κρίσης που ζούμε, τα τραυματικά βιώματα που γεννούν οι καταστροφικές συνέπειες της, στη ζωή μας, τείνουν να γίνουν στοιχεία της καθημερινότητας. Σ’ αυτά τα βιώματα της...

ΤΟ ΧΙΟΝΙ //26.01.2017

  Το χιόνι είναι άσπρο, μαλακό σαν τελειωμένος έρωτας, -είπε. Έπεσε απρόσμενα, τη νύχτα, μ’ όλη τη σοφή σιωπή του. Το πρωί, λαμποκοπούσε ολόλευκη η εξαγνισμένη πολιτεία. Μια παλιά στάμνα,...

Η ΣΑΧΑΛΙΝΗ//20.10.2016

  Η Σαχαλίνη! Ο Τσέχωφ, ο Chekhov,Anton_Pavlovich,1860-1904 στη Σαχαλίνη. Ξέρω πως το βιβλίο αυτό ΝΗΣΟΣ ΣΑΧΑΛΙΝΗ, με τις 600 σελίδες πιθανότατα δεν θα το τελειώσω. Ήδη έχω ξεκινήσει ένα άλλο που...

ΤΣΙΖΡΕ/06.07.2016

Τσίζρε Η Τσίζρε είναι μια πόλη στη Τουρκία, στο τουρκικό Κουρδιστάν και  αριθμούσε περί τις  120 χιλιάδες ψυχές προσφάτως. Τώρα δεν ξέρω πόσοι μένουν, αφού πια δεν είναι πόλη μετά...

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ... //17.06.2016

Ένας σημαντικός σύγχρονος στοχαστής, ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ (1943-1998), κυριολεκτώντας σχεδόν, υποστήριζε πως η σύγχρονη Ελλάδα το μόνο που παράγει είναι σημαντικούς ποιητές.  Κάθε μέρα που...

Η κωμωδία τελείωσε.//21.04.2016

  Παίζουμε, μωρέ, παίζουμε το Κράτος, το έθνος, την πολιτισμένη κοινωνία, εμείς τα αντάξια παιδιά των ληστών και των κουρσάρων, εμείς οι έξυπνοι, οι σπουδαίοι, μια βρωμοπαρέα μπάσταρδοι αλήτες...

ΡΕΙΜΟΝΤ ΚΑΡΒΕΡ-ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ (Μια μικρή παρηγοριά)//08.03.2016

ΡΕΙΜΟΝΤ ΚΑΡΒΕΡ-ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ (Μια μικρή παρηγοριά) Το 2015, το καλοκαίρι έγιναν πολλά. Ένα από αυτά, ηταν η ανακάλυψη ότι οι εκδόσεις Μεταίχμιο, είχαν εκδώσει, σ`ένα χοντρό, με σκληρό εξώφυλλο,...

ΟΛΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ //12.02.2016

  Όλο καθυστερώ. Αναβάλω. Δεν είναι πρωτότυπο, τ` ομολογώ αλλά είναι βασανιστικό. Λέω ότι είμαι αναποφάσιστος. Δεν με πιστεύουν. Ίσως επειδή η μούρη μου είναι έτσι ή μάλλον η έκφραση της, σοβαρή...

Rothko σε μέγεθος Α4 //14.01.2016

Rothko σε μέγεθος Α4 Βαθειά μέσα μου υπάρχει ένα άδειο τετράγωνο ένα τετράγωνο για ένα λιβάδι για τους αγρούς των εποχών. Ένα τετράγωνο για λίμνες αίματος πέρα απ` τη γη. Για ένα πηχτό κόκκινο, για...

ΟΔΟΣ ΣΤΑΔΙΟΥ // 7.12.2015

ΟΔΟΣ ΣΤΑΔΙΟΥ 7 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015

ΜΗΔΕΙΑ (ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΗΡΩΑ) //3.12.2015

  Έρωτα, έρωτα βαριά Όταν λαβώνεις τη καρδιά, Λαβώνεις κάθε αρετή, Και την τιμή σκοτώνεις. Μα όταν ανάλαφρα περνάς Πνοή ειρηνοφόρα, Κανείς θεός, καμιά θεά Δεν φέρνει τέτοια δώρα.   Κυρά του...

O ΚΗΠΟΥΡΟΣ ΤΟΥ ΣΑΧΗ// 09.11.2015

Μια φορά πήγε να δει τον σάχη ο κηπουρός του, υπερβολικά ταραγμένος, και του είπε: δωσ` μου το πιο γρήγορο άλογο σου, να φύγω όσο το δυνατόν πιο μακριά, στο Ισπαχάν. Μόλις προ ολίγου, δουλεύοντας...

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ //29.07.2015

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ Τι συμβαίνει λοιπόν με την ευρύτερη λογική της κρίσης? Όπως δείχνουν όλες οι δημοσκοπήσεις, η προσήλωση στην ΕΕ μειώνεται απότομα κατά τη διάρκεια της τελευταίας δεκαετίας,...

ΔΙΑΦΘΟΡΑ //29.07.2015

ΔΙΑΦΘΟΡΑ Γύρω μας πλαντάζει μια σταχτιά ζέστη. Μια ζέστη καμινιού που γδέρνεται πάνω στα ντουβάρια και τους σοβάδες των πολυκατοικιών.  Και η πόλη επιβραδύνει, χάνει σε θόρυβο, κερδίζει σε...

ΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ// 07.06.2015

ΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Μια φορά και ένα καιρό ήταν μια κακιά γυναίκα. Τόσο, μα τόσο κακιά που κανένας δεν θυμόνταν να είχε κάνει, (η έστω πει) κάτι καλό. Παρά λοιπόν, την όμορφη κορμοστασιά και τα...

ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ...//01.06.2015

 Ήταν παραμονή της Αγίας Τριάδος, βράδυ της Πεντηκοστής, ανήμερα της Σταυροπροσκυνήσεως  όταν μας εμφανίστηκε η ...   Ήταν μέρες που το κακό είχε απλωθεί πάνω στη πατρίδα μας…...

ΟΤΙ ΠΡΟΣΤΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ …//13.05.2015

Κάνω ότι προστάζουν οι εχθροί μου. Μου λένε – το φως  σου να χάσεις, τα μάτια σου βγάλτα – και γω παίρνω τη  πένα που γράφω, τη στρίβω πρώτα μες` το δεξί μου μάτι μέχρι να βλάψει ο πόνος το...

KLAMA NA REY 29.04.2015

KLAMA NA REY  

ΠΥΡΑΓΓΕΛΟΣ //04.03.2015

  Τον Μάρτιο του 1926,  ένας άνδρας βρέθηκε να κλέβει λάμπες από το εβραϊκό νεκροταφείο, στο Παλέρμο της Σικελίας. Είχε χάσει τη μνήμη του και δεν είχε ιδέα ποιος είναι. Τον πήγαν στο...

Ο ΡΟΖΕΝΚΡΑΝΤΖ ΚΑΙ Ο ΓΚΙΛΝΤΕΝΣΤΕΡΝ ΕΙΝΑΙ ...

  2015-02-24 23:49 Give us this day our daily mask.”  Tom_Stoppard Στις 17 Φεβρουαρίου  άρχισε η νέα χρονιά.  Αργά το βράδυ, με  τσουχτερό κρύο και ένα λεπτό...

ΦΩΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ/ 12.12.2014

  Όμως κατά πως φαίνεται η Λένα δεν τον ακούει. Κάθεται, ήσυχα στο πλατύσκαλο, κοιτώντας στο βάθος του δρόμου, του αδειανού, στριφογυριστού δρόμου για το Τζέφερσον. Οι καθισμένοι ανακούρκουδα...

"ΟΠΟΙΟΣ ΣΦΙΓΓΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΘΙΚΗ" Χ.ΠΙΝΤΕΡ/17.10.2014

[ΑRTIST:Anna Margrethe Pedersen (Denmark) - Lonesco, 2008 Photography] «Δεν υπάρχουν σαφείς διαχωριστικές διαφορές μεταξύ αυτού που είναι πραγματικό και αυτού που δεν είναι, ούτε του αληθούς και του...

ΒΑΔΙΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΤΟΕΣ ΤΩΝ ΗΧΩΝ/ 13.10.2014

βαδίζω μέσα στις στοές των ήχων, ρέω ανάμεσα στις παρουσίες που αντηχούν, σαν το τυφλό διασχίζω τις διαφάνειες, ένας αντικατοπτρισμός μ` εξαφανίζει, γεννιέμαι μέσα σ` έναν άλλον, ω δάσος με...

Η ΣΙΜΟΝΗ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ / 5.10.2014

Κάποτε η Σιμόνη έγραψε στον εραστή της, ηθοποιό Κ.:  «Κατά βάθος είμαστε πολύ παράξενοι εμείς οι δυό. Τριγυρνάμε πάνω σε τούτη τη γη λες και ζούμε μονάχα εμείς εδώ και κανένας άλλος. Έχουμε...

Η ΟΔΟΣ ΘΗΣΕΙΟΥ ΓΡΑΦΕΙ … /19.09.2014

  Μια νύχτα σαν και αυτή, σαν την αποψινή …βαδίζουμε προς τη πλατεία Συντάγματος για το Παύλο Φ. Είπαμε: Πάμε ρε για το Παύλο? Ναι, πάμε! Μουσική ανάκατη και μπουκωμένοι hip-hop στίχοι,...

Η ΚΛΟΠΗ / 12.09.2014

…(απόσπασμα) Εκείνη βγήκε από το μπάνιο για να πάρει ένα τσιγάρο απ` το πακέτο της που ήταν μέσα στο τσαντάκι. Μα το τσαντάκι είχε κάνει φτερά. Ντύθηκε και έφτιαξε καφέ, κατόπιν έκατσε και άρχισε να...

ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ Ή ΑΝΤΙΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΕΥΣΗ /07.09.2014

Tο πρώτο πράγμα που χρειάζεται να καταλάβουμε είναι ότι η ελπίδα δεν απαιτεί μια πίστη στη πρόοδο. Απαιτεί μια πίστη στη δικαιοσύνη: η πεποίθηση ότι ο αμαρτωλός θα υποφέρει, ότι οι άδικοι θα...

EMBRACEMENT /30.08.2014

Embracement Ξαφνικά η Αφρική! ... Ένα ξύλινο ειδώλιο ενός καθιστού ζεύγους. Αυτός  ακουμπά τον ώμο της με ελαφρύ εναγκαλισμό. Μια δωρική δυάδα και είναι όλα εκεί, όλα τα...

ΣΚΑΚΙ /20.08.2014

Ἔλα νὰ παίξουμε... Θὰ σοῦ χαρίσω τὴ βασίλισσά μου Ἦταν γιὰ μένα μιὰ φορὰ ἡ ἀγαπημένη Τώρα δὲν ἔχω πιὰ ἀγαπημένη Θὰ σοῦ χαρίσω τοὺς πύργους μου Τώρα πιὰ δὲν πυροβολῶ τοὺς φίλους μου Ἔχουν πεθάνει ἀπὸ...

ΟΤΑΝ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΑΝΤΡΑ /15.08.2014

Όταν βρεις έναν καλό άντρα, έναν όμορφο άντρα… Έναν πραγματικά όμορφο άντρα και ας είναι άσχημος… αυτόν να κοιτάξεις να πάρεις και να τον αφήκεις να σε πάρει. Η καλοσύνη είναι δύναμη, είναι η μόνη...

TRIBUTE:Ο John Le Carre για τον Philip Seymour Hoffman/ 26.07.2014

Αυτός ο γηραιός, αλλά εν ζωή, άγγλος τζέντλεμαν γράφει για εκείνον, τον αμερικανό ηθοποιό που χάθηκε το Φλεβάρη που μας πέρασε, με λέξεις που αγκαλιάζουν το σώμα του σαν ένα ζεστό, από ωραίο...

ΦΕΤΟ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ.../ 10.07.2014

Εν μέσω Ιουλίου ενέσκηψε ζέστη και ξηρασία όπως  ήταν αναμενόμενο. Ανόρεκτα οι φίλοι σέρνονται στα κατ` έθιμο θαλασσινά λουτρά. Για στάσου! τι πιο ταιριαστό,  μες τη καλοκαιρινή αφωνία,...

ΠΡΟΣ ΑΝΑΦΗ (ΞΑΝΑ) / 29.06.2014

 ΝΤΟΝΑΤΕΛΑ Να ένα γοβάκι! Κι` άλλο ένα! Στο πίσω μέρος του πέλματος του πρώτου, έχει αρχίσει να ξεκολλάει μια μικρή φλοίδα στο πατάκι, στο μέρος όπου τρίβεται η φτέρνα. Δηλαδή δεν είναι γοβάκι,...

ΚΟΙΤΑ ΤΕΣ /23.06.2014

Αυτό είναι το δένδρο μου, μου είπε, είναι δικό μου. Δεν κατάλαβα, την κοίταξα ερωτηματικά, σήκωσε το λεκιασμένο σαν παλιό ξύλο χέρι με τον δείκτη προς τα κει… έμεινα λίγο να παρατηρώ το χέρι που...

O ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΗΣ ΡΟΛΟΓΑΣ/ 01.06.2014

  Πατριδογνωσία. Ταξιδεύοντας, στη νοητή ευθεία από το  ακρότατο άκρο της Κορνουάλλης του νησιού της Μ. Βρετανίας, προς δυσμάς, βρίσκεται το αρχιπέλαγος των νήσων Σκίλυ(Isles_of_Scilly),...

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΞΕΓΕΙΡΕΤΑΙ... ΑΠΟ ΤΟΝ Μ.ΜΠΑΚΟΥΝΙΝ ΣΤΟΝ Α.ΚΑΜΥ/ 27.05.2014

Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ. ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΧΑΣΜΟΥΡΙΟΥΝΤΑΙ ... ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΛΗΘΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΑ ΤΙΣ ΣΚΕΠΑΣΕΙ, ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ, ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΑ, ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ...

SHOPPING-THERAPY vs EKLOGES/ 19.05.2014

  Όταν το τοπίο είναι εκλογικό, οι ειδήσεις στεγνώνουν λες και νέα δεν υπάρχουν στο κόσμο. Σοβαρότητα επικρατεί στην ελληνική επικράτεια και πιο πολύ στις οθόνες του λαού. Οι έλληνες – οι πιο...

ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ ΘΙΝΕΣ/ 16.05.2014

(link) ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ ΘΙΝΕΣ ... Η Γυναίκα Της Άμμου

ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ/ 11.05.2014

        Κατέβηκε από την ασθενική βέσπα που κάποτε ήταν κόκκινη -αν μάντεψα σωστά στο ημίφως της κακοφωτισμένης οδού Θεσσαλονίκης –και κατευθύνθηκε, κυρτωμένος σαν...

SMALL FAT BOY WALKING BACKWARDS/ 09.05.2014

Φεμινίστρια στην παραλία με μαγιό (GERRY MERFY)   Αγαπητέ Σούπερμαν, Βρήκα το προφυλακτικό σου Σήμερα στην παραλία. Θα το ξέβρασε η θάλασσα με τη πρωινή παλίρροια. Υποθέτω ότι θα μπορούσε να...

Το κεφάλι του Frantz Omar Fanon/ 5.5.2014

  Ένα γλυκό ζεστό απόγευμα του Ιουνη του 1940, μια μοίρα του γαλλικού πολεμικού ναυτικού, κατέπλευσε στο πόρτο Fort-de-France, στο νησί της Μαρτινίκας. Ο πόλεμος στην Ευρώπη έπνεε τα λοίσθια...

ΣΚΕΨΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ, 180 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΛΙΑ/ 01.05.2014

Σκέψη (Μιχαήλ Λέρμοντοφ)   Θλιμμένα στη γενιά μου κοιτάζω! Το μέλλον της – κενό ή σκοτεινό, Όπου υπό της γνώσης και της αμφιβολίας το βάρος, Αδιάκοπα με την αδράνεια παλεύει. Πλούσιοι είμαστε,...

ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ? /28.04.2014

  Φωτιά στα φρένα? Εγώ σ`  ακουλουθώ… … γραμμένο πάνω στο τοίχο με μεγάλα μαύρα γράμματα. Οδός Περιβολίων. Γυρίζαμε με τα πόδια από το σταθμό. - Στάσου μου λέει το είδες αυτό? - Ναι το έχω...

Ο ΤΡΥΦΕΡΟΣ ΤΡΑΓΩΔΟΣ/ 26.04.2014

Έφτασα λίγο πιο νωρίς από τις 9.30. Δεν μπήκα αμέσως μέσα, έκανα μια βόλτα, χαζεύοντας.  Επέστρεψα και  πήγα προς το ταμείο. -                Για το...

BREAKING BAD /20.04.2014

Ποιός πιστεύει στη λυτρωτική δύναμη του Κακού? Πως γίνεται όταν έρχονται τα Χειρότερα και αναδύεται ο Κάκιστος εαυτός μας, αυτό ταυτόχρονα να είναι και η δύναμη μας?       Ένα...

RAMBLING (Ασυναρτησίες του απρίλη)/05.04.2014

Δύσκολος μήνας ο απρίλης η εγώ δυσκολεύομαι? Πότε πότε μπαίνω στη σελίδα του άγγλου  παλαιοβιβλιοπώλη, δεν ψωνίζω τίποτα,   αλλά εμένα μου αρέσει. Αποτόλμησα μια μικρή μετάφραση στο...

TO KANTOYNI /24.03.2014

Αγναντεύει από το καντούνι του σπιτιού της Ανεζίνενας μαζί με τις άλλες γριές, πέρα στη πλατεία, μπροστά από την Παναγία, το πανηγύρι και τα όργανα, το χορό που μόλις αρχίζει να ανάβει. Τι μπορεί να...

ΘΡΑΥΣΜΑΤΑ... 12.03.2014

... Αλλά υπάρχει της είπα στ’ αλήθεια καθαρή επιλογή; Μπορούν δυο άνθρωποι να κυλήσουν πέρα απ’ τα πράγματα; Χρειαζόμασταν λέει να τρώμε. Γι’ αυτό κι ανοίγαμε όλες τις τρύπες. Χωρίς να βλέπουμε...

THE SELFISH GIANT/ 19.02.2014

O, u kid’o, u lost your soul-mate pal and u pain so badly. Fukn unbearable that is! Who is the giant now, who the midget? Rage on little fellow, rage on!  In to the cold rain, rage, cry and...

LOVE: Lost and Found/19.2.2014

Εμπνευσμένο από το νεουορκεζικο craigslist. που είναι το αντίστοιχο του Σ` ΑΝΑΖΗΤΩ,  του LIFO  η τουATHENSVOICE, ( πιθανά και σε άλλα έντυπα να υπάρχει κάτι τέτοιο), είναι αυτή η...

«ΤΑ ΓΥΡΙΖΩ ΑΝΑΠΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝΕ ΟΡΘΙΑ»/6.2.2014

Σε αυτή τη φράση του Σκαρίμπα αποτυπώνεται η σουρεαλιστική ταυτότητα της ύπαρξής του και η επίμονη, εμμονική του εχθρότητα προς τη συμβατικότητα. Θυμόσοφος, οργισμένος, είρωνας, ανήσυχος,...

ΚΑΤΙ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟ...//12.1.2014

Ο συγγενής μου Χ.Μ., ένας τυπικός μικρομεσαίος έλληνας, κατάφερε να βγάλει πολλά λεφτά, πολύ γρήγορα. Αρχικά με το χρηματιστήριο, όπου oμως στο τέλος είχε  κάποιες απώλειες. Μετά πείσμωσε και...

ΠΡΩΙΝΗ ΣΤΡΟΦΗ, ΑΚΤΗ ΜΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ//12.1.2014

Ένας ήλιος χαμηλός, ξαφνικός, αιφνιδιάζει τους εποχούμενους που τα πρωινά κινούνται στη παραλιακή οδό Μουτσοπούλου, μετά το Πασαλιμανι, οδηγώντας στην κατεύθυνση της Πειραϊκής, στη  δεξιά,...

Στάινμπεκ: Το κραχ...//10.1.2014

Με αφορμή τα 54 χρόνια από το θάνατο του νομπελίστα συγγραφέα Τζον Στάινμπεκ,  ένα επίκαιρο άρθρο του για την κρίση του 1929 στην Αμερική ΠΗΓΗ-->doc tv ...ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΠΟΛΗ...

Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΕΛΠΙΔΩΝ ΜΑΣ//10.1.2014

  Αν κάτι σημάδεψε ανεξίτηλα το στριμόκωλο για την πλειοψηφία, 2013, ήταν η Δημιουργία και έλευση  του telospanton.com  στη μπλογκοσφαιρα! Η υπερφίαλη μετριοφροσύνη, η χαρούμενη...

ΜΙΑ ΚΟΣΜΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ...//7.1.2014

Τι καλύτερο από το να αρχίσει το 2014 με μια Κοσμική τραγωδία ? Μια  ανατρεπτική καταστροφή? Όταν μάλιστα όταν την υπογραφούν Η ομάδα Bijoux de Kant και με κορυφαία τη Καριοφυλιά Καραμπετη,...

Η ΣΙΩΠΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ//01.02.2014

Claudio_Abbado (26 Ιουνίου 1933–20 Ιανουαρίου 2014) «Ο όρος “σπουδαίος μαέστρος” δεν έχει κανένα νόημα για μένα. Είναι ο συνθέτης που είναι σπουδαίος»   Η εποχή που ζούμε χαρακτηρίζεται...
Προϊόντα: 1 - 80 από 80

====================================================================================================

"Δήγματα" διηγήσεων στη
σελίδα ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ [μικρές] ΙΣΤΟΡΙΕΣ

=====================================================================================================